Home (CZ) | PL | SK | DE | EN | RU
Video
Reference
With the successful conclusion of this project, not only did we set the course for profitable growth in a very challenging market environment, but we also showed that competitive production is possible in the long term in Western Europe as well.
Dirk Schulte, Senior Vice President, HASCO Hasenclever GmbH + Co KG

Konference Lean Prague Autumn 2014

Mezinárodní poradenská společnost ROI Management Consulting pořádá 13. listopadu konferenci Lean Prague Autumn 2014, která je zaměřena na problematiku efektivity a štíhlé výroby. Ve svém simulačním tréninkovém centru Lean Fabrika, které bylo do provozu uvedeno právě před 12 měsíci, přivítá na 60 firem z Česka i ze zahraničí, představí zahraniční lean projekty a předvede simulaci konkrétních lean opatření.

Chceme zmírnit nedůvěru některých českých podniků k lean řešením. Mají často pocit, že jde o velkou vědu. Přitom se jedná o vyzkoušené, osvědčené a často velmi jednoduché přístupy. Zjednodušeně řečeno o odstranění plýtvání a používání zdravého selského rozumu,“ uvedl předseda představenstva ROI Robert Beňačka. Proto je také pro Lean Prague Autumn připravena nejen série prezentací, ale i praktický nácvik lean opatření v prostředí tréninkového centra s tématy Standardizace, Lean Office či Push/Pull simulace.

 


V rámci konference bude navíc zahájena soutěž Lean projekt roku 2015, která ocení nejlepší lean projekty realizované v České republice. K realizovaným aktivitám ROI v Česku patří například projekty pro České dráhy, výrobce ložisek ZKL nebo producenta kabelových propojek MD Elektronik. Řada uskutečněných aktivit se přitom nesoustřeďuje jen na Česko, ale vzhledem k mezinárodnímu působení klientů má přesah i do zahraniční. Česká pobočka ROI tak již pomáhala s efektivitou i v Číně, Malajsii, Mexiku, Německu, Lichtenštejnsku, Švýcarsku či na Slovensku.

Optimalizace procesů a odstranění plýtvání


Lean Fabrika je unikátním tréninkovým centrem, jediným srovnatelným svého druhu v ČR, jehož cílem je zvýšit efektivitu tuzemských podniků, především z oblasti průmyslu, ale i dopravy, financí nebo třeba subjektů veřejné správy. Lean Fabrika představuje prostředí pro simulaci reálných opatření, která budou následně uvedena do praxe. Celé tréninkové centrum s typickými montážními, výrobními i administrativními pracovišti má plochu zhruba 500 m2. „Za rok existence prošlo Lean Fabrikou již 400 lidí z řad top manažerů, ale i středního managementu či přímo operátorů a dělníků z výroby. Vše je vždy přizpůsobeno konkrétním podmínkám u konkrétního zákazníka,“ dodal Robert Beňačka.

 

 V rámci programu Lean Fabrika jde zjednodušeně řečeno o nalezení a následné odstranění všech zdrojů plýtvání ve firmě. Těmito zdroji mohou být například nadprodukce, zbytečné zásoby, zmetky, čekání, zbytečná doprava a další. Podle dosavadních zkušeností se úspory na nákladech při aplikaci doporučení ROI pohybují v průměru kolem 30 %, ale v některých případech mohou být i vyšší. Lean Fabrika nabízí modulové programy, které slouží k řešení konkrétních problémů v podniku, od těch nejjednodušších, jako například 5S (pořádek na pracovišti), až po ty nejkomplexnější – kompletní simulaci výrobního procesu. Tréninky ovšem nejsou zaměřeny pouze na výrobu, ale také na optimalizaci výzkumu a vývoje, IT nebo administrativy. Ke zcela novým programům v portfoliu patří například Lean Design, Lean Admin (pro administrativu) či Industrializace. Stručné představení současné práce Lean Fabriky v oblasti efektivity můžete shlédnout.

 

Zdroj článku: http://www.logisticsatoz.com/